Studia dla pieniędzy
Studia dla pieniędzy

Studia dla pieniędzy

Top 7 zarobków po studiach

Aż 61% studentów i absolwentów wybiera pracę ze względu na zarobki. Wiem, że kwestia zarobków jest także jednym z kluczowych czynników podczas podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów, dlatego też w tym materiale pokażę, na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce.

Zacznijmy od najbardziej obleganego kierunku studiów w Polsce.

Informatyka

Od wielu lat informatyka jest najbardziej popularnym kierunkiem studiów. Nic dziwnego, że zainteresowanie tymi studiami jest bardzo duże, gdy absolwenci poszczególnych uczelni mogą liczyć na zarobki rzędu 11 000 zł:

Zarobki - informatyka

Zarobki absolwentów informatyki

Zdaję sobie sprawę, że przytaczane w filmie wypowiedzi są wyrwane z kontekstu, dlatego też zapraszam do zapoznania się z całymi rozmowami, w których wraz z moimi gośćmi rozmawiamy o tym, jak może wyglądać studiowanie danego kierunku oraz o tym, czym po danym kierunku studiów można się zajmować. Zapraszam na mój kanał Kierunkowskaz.

 

Psychologia

Według Barometru zawodów zapotrzebowanie na usługi psychologów i psychoterapeutów wydaje się być dość duże.

Zapotrzebowanie na psychologów
Zapotrzebowanie na psychologów i psychoterapeutów

Jak przy takim zapotrzebowaniu wygląda kwestia zarobków?

Zarobki - psychologia

Zarobki absolwentów psychologii

Według bazy ELA, na której samodzielnie możecie sprawdzić zarobki absolwentów wybranego kierunku na danej uczelni, po Uniwersytecie Warszawskim można liczyć na zarobki w wysokości 3 800 zł brutto.

Należy jednak mieć na uwadze, że kończąc psychologię, można wybrać różne ścieżki kariery, co bezpośrednio przekłada się na wysokość zarobków. O możliwych ścieżkach rozwoju możesz posłuchać w kilku filmach o psychologii, które są dostępne na moim kanale.

Prawo

Kończąc prawo, będziesz miał do wyboru wiele zawodów, które będziesz mógł wykonywać. Zanim jednak ukończysz jedną z aplikacji, najprawdopodobniej będziesz musiał zajmować się mniej płatnymi zawodami. Mediana zarobków rok po ukończeniu prawa wynosi maksymalnie 3 970 zł.

Zarobki - prawo

Zarobki absolwentów prawa

Ekonomia

Kto mógłby być bardziej zainteresowany przyszłymi zarobkami, jeśli nie absolwenci ekonomii. Kończąc Ekonomię na SGH, można liczyć na zarobki rzędu 5 700 zł brutto.

Zarobki - ekonomia

            Zarobki absolwentów ekonomii

Najpewniej Twoje zarobki będą mocno uzależnione od wielkości firmy oraz miasta, w którym przyjdzie Ci pracować, niemniej warto zapoznać się z zestawieniem dostępnym w bazie ELA oraz rozszerzonym raportem, w którym znajdziesz dużo więcej informacji o zarobkach absolwentów ekonomii.

Budownictwo

Dominika ukończyła pierwszy stopień studiów na budownictwie i według statystyk mediana zarobków jest nieco większa, jednak trzeba pamiętać, że z definicji mediany wynika, że połowa absolwentów zarabia mniej, a połowa więcej niż dana kwota. Propozycja przekazana Dominice musiała się zawierać w tej niżej wycenianej połowie.

Po pierwszym stopniu studiów mediana zarobków po Politechnice Warszawskiej wynosi 3 500 zł,

Zarobki - budownictwo

Zarobki absolwentów - inżynier budownictwa

a po drugim stopniu studiów 4850 zł.

Zarobki - budownictwo

Zarobki absolwentów - inż. mgr budownictwa

Filologia angielska

Kończąc filologię angielską, część absolwentów bez wątpienia będzie pracować w szkołach państwowych jako angliści. O zarobkach w polskich szkołach można mówić wiele, natomiast raczej nie można powiedzieć, że są wysokie. Świeżo po studiach absolwenci filologii angielskiej mogą liczyć na zarobki rzędu 3 000 zł: 

Zarobki - filologia angielska
Zarobki absolwentów- filologia angielska

Fizjoterapia

Łukasz prowadzi obecnie własną firmę, w której świadczy usługi z zakresu fizjoterapii. Jego historię także znajdziesz na kanale. Ja jedynie dodam, że w 2018 roku, na najwyższe stawki po ukończeniu fizjoterapii mogli liczyć absolwenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a ich średnie zarobki wyniosły 2950 zł w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.

Zarobki - fizjoterapia

Zarobki absolwentów - fizjoterapia

Koniecznie zajrzyj na tę playlistę, która zawiera wszystkie rozmowy z absolwentami różnych kierunków studiów.