Top 5 kierunków studiów

TOP 5 najbardziej popularnych kierunków studiów w 2021

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, na pewno zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać. Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęcie tak trudnej decyzji może być nie lada wyzwaniem, a wybór staje się jeszcze cięższy w przypadku, gdy nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak dany kierunek studiów będzie wyglądał w rzeczywistości.

Spis treści

Jeśli wolisz czytać niż oglądać wideo, zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem w wersji pisanej.

W tym artykule postaram się trochę Ci pomóc i przedstawię pięć kierunków studiów, które cieszą się największą popularnością. Czasu do namysłu pozostało niewiele, także zaczynajmy.

 

 

Numer 5 - kierunek lekarski
(ilość kandydatów: 17 660 w roku 2020/2021)

Bez wątpienia kierunek lekarski jest jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Któż, będąc na bio-chemie, nie marzył o tym, aby w przyszłości zostać lekarzem?

Niestety - kierunek lekarski jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Konkurencja jest bardzo duża i zdeterminowana, a wolnych miejsc wcale nie ma aż tak dużo. Warto przygotować sobie plan awaryjny. Miałem okazję porozmawiać z osobą, którą ominął zaszczyt studiowania medycyny.

Istnieje przeświadczenie, że idąc na farmacje, nie dostałeś się na lekarski. W moim przypadku było dokładnie tak.

Grzegorz przez pewne zaniedbanie niestety nie dostał się na medycynę. Na szczęście niedostanie się na medycynę nie jest końcem świata i można z powodzeniem realizować się w innych obszarach, czego najlepszym dowodem jest historia Grzegorza. Jeśli chcesz ją poznać w całości, odsyłam Cię do całej rozmowy.

 

Numer 4 - studia prawnicze
(ilość kandydatów: 19 189 w roku 2020/2021)

Oglądaliście serial w garniturach? Ten serial może wykreować pewne wyobrażenie na temat pracy prawnika, jednak życie to nie bajka, a polskie sądy to nie amerykański serial.

Przed wyborem prawa warto zapoznać się z informacjami, jak w rzeczywistości wygląda praca prawnika, jakie są ścieżki rozwoju, ile to wszystko trwa i jakie są zarobki po wielu latach ciężkiej pracy.

Ja miałem przyjemność porozmawiać z Dagmarą, która na własnej skórze miała okazję się przekonać, jak mogą wyglądać pierwsze dni na uczelni.

I od początku – same konkrety. Dla takiego człowieka, które całe życie płynął – konkret, konkret, konkret - to jest naprawdę coś zabójczego – taka zabójcza dawka na raz.

Aby nie zostawiać Was w tej smutnej atmosferze, zdradzę, że Dagmara została prawnikiem, a o jej całej historii możecie posłuchać poniżej:

Numer 3 - studia zarządzanie
(ilość kandydatów: 25 369 w roku 2020/2021)

Gdy uda się Ci się podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki kierunek studiów wybrać, na horyzoncie pojawia się kolejne pytanie: "jaką uczelnię wybrać". Bardzo częstym kryterium, które przyszli studenci biorą pod uwagę podczas wyboru uczelni, jest po prostu odległość od domu rodzinnego. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że studiowanie tego samego kierunku na różnych uczelniach może wyglądać zupełnie inaczej.

Z perspektywy czasu widzę, że jest ogromna różnica pomiędzy studiowaniem zarządzania na Jagiellońskim a studiowaniem zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym.

O tych i o innych rzeczach związanych ze studiowaniem zarządzania dowiesz się z rozmowy, którą przeprowadziłem z Klaudią - absolwentką zarządzania.

Warto zapoznać się z programem studiów danej uczelni i porównać ofertę pomiędzy nimi. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, odwiedź opracowanie dowolnego kierunku studiów, które przygotowałem. W każdym z nich pokazuję, jak w łatwy sposób to zrobić.

Numer 2 - studia psychologiczne
(ilość kandydatów: 29 239 w roku 2020/2021)

Jeśli planujesz iść na psychologię to takie hasła jak „Freud”, „kozetka”, „psychoterpia” najpewniej nie są Ci obce. Jest też bardzo możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy z wielu ścieżek kariery, które możesz rozwijać, kończąc psychologię. W mojej rozmowie z Michałem, absolwentem psychologii, Michał odniósł się do popularnych wyobrażeń dotyczących tego, jak może wyglądać praca psychologa:

Bardzo niewiele osób po psychologii kończy z własnym gabinetem obijanym mahoniem i pachnącym cynamonową świeczką.

Myślę, że warto mieć to na uwadze, tym bardziej że własny gabinet to nie jedyna ścieżka rozwoju kariery, a zapotrzebowanie na usługi psychologiczne jest coraz większe.

Numer 1 - studia informatyczne
(ilość kandydatów: 33 687 w roku 2020/2021)

Wreszcie dotarliśmy do najbardziej popularnego od lat kierunku studiów – informatyki. Któż nie słyszał o bardzo, bardzo dobrych zarobkach wśród programistów? Przez lata zapotrzebowanie na informatyków było bardzo wysokie, a wizja zarabiania #15k była kuszącym elementem w procesie podejmowania decyzji o wyborze tego kierunku studiów. Z mojej rozmowy z Wiolą, absolwentką informatyki, wynika, że warto zdawać sobie sprawę z tego, że studia informatyczne i praca w branży wymagają pewnych predyspozycji i nie każdy odnajdzie się w tej rzeczywistości.

Myślę, że to nie jest dla wszystkich i myślę, że trzeba być tego świadomym, bo wiele osób się wykruszyło.

Niestety – dość trudno oprzeć się pokusie wysokich zarobków w przypadku, gdy po ukończeniu studiów możemy liczyć na kwoty…takie:

Zarobki absolwentów informatyki
Zarobki absolwentów informatyki

Polecam przesłuchać całą rozmowę, którą miałem okazję przeprowadzić z Wiolą:

 

To już tyle na dziś. Mam nadzieję, że kwestia zarobków nie będzie jedyną rzeczą, którą będziesz brał pod uwagę, wybierając swoją przyszłą karierę. Jeśli chcesz przeczytać o tym, co warto zrobić, aby lepiej wybrać kierunek studiów, odsyłam Cię do artykułu, który przygotowałem.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykuł masz jakiekolwiek pytania, napisz na Grupie Pomoc w wyborze kierunku studiów.