Zrób TO, a będziesz (BARDZIEJ) zadowolony z wyboru studiów

Zrób TO, a będziesz (BARDZIEJ) zadowolony z wyboru studiów

Spis treści

Na wstępie chciałbym Cię bardzo przeprosić za ten clickabitowy tytuł i miniaturkę. Sprawa jest jednak bardzo poważna i sam bym chciał, aby ktoś w przeszłości równie skutecznie przyciągnął moją uwagę. Już śpieszę z wyjaśnieniami.

Lata temu, będąc w ostatniej klasie liceum, musiałem podjąć decyzję, jakie studia wybrać. Interesowałem się wieloma rzeczami, jednak niczym w szczególności. Z jednej strony mogłem wybrać dowolny kierunek studiów, przecież miałem szerokie horyzonty, z drugiej zaś żaden kierunek studiów nie był na tyle ciekawy, abym mógł powiedzieć: „to jest to! Właśnie na ten kierunek studiów pójdę!”.

Chciałbym na swojej drodze spotkać starszego kolegę, który pokazałby mi, co warto zrobić, aby bardziej świadomie wybrać kierunek studiów. Ja czułem się zupełnie zagubiony, bo z jednej strony wiedziałem, że wybór studiów jest bardzo ważną decyzją w moim życiu, z drugiej zaś zupełnie nie wiedziałem, od czego zacząć.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać wideo, zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem w wersji pisanej.

Lista poruszonych tematów:

00:00 Wprowadzenie
01:00 Kierunek studiów można zmienić
03:07 Sprawdź program studiów
03:44 Sprawdź zarobki absolwentów
04:09 Posłuchaj absolwentów
05:06 Poznaj swoje predyspozycje

Dlatego też zdecydowałem, że nagram film, który sam chciałbym zobaczyć lata temu. W takim filmie chciałbym usłyszeć, że:

Kierunek studiów można zmienić

Dokładnie tak! Złośliwi powiedzą, że zmiana kierunku studiów to jest stracony rok. Czy aby na pewno? Czy może jest tak, że trwanie w złym wyborze to strata duża większa niż rok? Znam mnóstwo ludzi, którzy będąc już na pierwszym roku, wiedzieli, że wybrany przez nich kierunek studiów to nie ich bajka i zdecydowali się go zmienić. Jestem też przekonany, że wśród moich czytelników jest także wiele osób, które także zdecydowało się porzucić kierunek na rzecz innego. Ja sam jestem jedną z tych osób, która zmieniła kierunek studiów i w najmniejszym stopniu nie żałuję tej decyzji.

 

Wbrew pozorom w trakcie takiego „straconego” roku można wiele zyskać – być może sam kierunek Ci się nie podoba, ale ludzie, których poznasz, mogą Cię zainspirować do spróbowania nowych rzeczy. Być może to, że będziesz miał dużo więcej czasu, sprawi, że wstąpisz do organizacji studenckiej, w której będziesz uczestniczył w różnego rodzaju projektach, lub rozpoczniesz pracę, aby być w stanie się utrzymać. To wszystko sprawi, że poszerzysz swoje horyzonty i doświadczysz nowych rzeczy, których być może nie miałeś okazji doświadczyć, będąc w szkole średniej.

Ja w trakcie swojego „straconego roku”  przystąpiłem do wielotygodniowego projektu organizowanego przez moją (w tamtym momencie porzuconą) uczelnię, którego celem było stworzenie swojego start-upu. Przez wiele tygodni spotykałem się z różnego rodzaju przedsiębiorcami i ekspertami, którzy z różnych perspektyw doradzali, w jaki sposób podejść do stworzenia własnego biznesu i marki. Poznałem mnóstwo osób o podobnych zainteresowaniach, dowiedziałem się masę rzeczy, które przydają mi się do dziś i miałem szansę zagłębienia się w przedsiębiorczości, którą rozwijam po dziś dzień.

Z perspektywy czasu myślę, że zapisanie się na to wydarzenie było początkiem nowej drogi w moim życiu. Naprawdę nie wiem, na jakie studia bym poszedł, gdybym nie uczestniczył w tamtych zajęciach.

Sprawdź program studiów.

Drugą rzeczą, którą chciałbym w takim filmie usłyszeć, jest to, żebym koniecznie sprawdził program studiów. Program studiów to taki fajny dokument, w którym pokazane są wszystkie przedmioty, których będziesz się uczył w toku studiów. Na wielu kierunkach będziesz miał możliwość wyboru dodatkowej specjalizacji (czyli obszaru, w którym chciałbyś się rozwijać – na przykład na studiach, które ukończyłem, czyli na finansach i rachunkowości, mogłem wybierać spośród specjalności „zarządzanie finansami”, „rachunkowość i podatki”, „rynek finansowe” i innych).

Wybierając daną specjalizację, napotkamy te przedmioty, które są powiązane z daną specjalizacją.

Sprawdź zarobki absolwentów.

Chciałbym porozmawiać ze starszym kolegą o pieniądzach. Jestem daleki od tego, aby stwierdzić, że zarobki powinny być jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru kierunku studiów, jednak myślę, że warto zapoznać się z choćby z zarobkami absolwentów danej uczelni i danego kierunku studiów. W poniższym filmie pokazuję, w jaki sposób można to łatwo sprawdzić.

Posłuchaj absolwentów.

Chciałbym mieć dostęp do takiego kanału, jaki sam tworzę. Chciałbym móc poznać perspektywę choćby jednej osoby, która ukończyła kierunek studiów, którym byłem zainteresowany.

Przed rozpoczęciem studiów najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie dane studia wyglądają w rzeczywistości. Być może mamy ogólny zarys tego, jak dane studia powinny wyglądać, jednak najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z wielu kwestii, które napotykamy w trakcie studiowania.

Rozmawiając z moimi gośćmi, wielu z nich przyznaje, że brakowało im po prostu rozmowy ze studentem lub absolwentem danego kierunku studiów, który mógłby im opowiedzieć o rzeczach, które napotkał w toku studiów.

Wiem, że brzmi to, jak autoreklama, jednak czytam Wasze komentarze (dlatego też zachęcam do ich pisania) i wynika z nich, że to, co robię, naprawdę Wam pomaga.

Poznaj swoje predyspozycje.

Chciałbym wiedzieć, co chcę robić w życiu. Szczęściarzami są ci, którzy już będąc w szkole średniej doskonale wiedzą, jaką ścieżką kariery obrać i na jakie studia aplikować. Co z całą resztą ludzi, która nie wie, jakie ma zainteresowania, co chce robić w życiu i na jakie studia się wybrać?

Chciałbym, żeby ktoś mnie skierował do specjalisty – do doradcy zawodowego. Doradca zawodowy nie jest osobą, która ze stuprocentową skutecznością odpowie na pytanie, „jakie studia powinienem wybrać”, jednak posiada narzędzia, które mogą wskazać, w których obszarach czujemy się dobrze i zaproponować zawody, które wykorzystają nasze predyspozycje.

Myślę, że dużo łatwiej wybrać potencjalny zawód i studia z 5-10 propozycji, niż z listy wszystkich dostępnych kierunków studiów w Polsce.

Taki doradca zawodowy powinien się znajdować w Twojej szkole, jednak jeśli nie wiesz, jak do niego dotrzeć, możesz spróbować skontaktować się z najbliższą poradnią psychologiczno-pedagogiczną, w której taki doradca zawodowy przyjmuje. Możesz też dołączyć do mojej grupy „Pomoc w wyborze kierunku studiów”, która zrzesza doradców zawodowych, którzy będą mogli udzielić Ci kilku cennych wskazówek, jak i ludzi, którzy są w Twoim położeniu i także potrzebują pomocy w wyborze kierunku studiów.

Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/kierunkowskazz

Czy to koniec?

Z pewnością lista rzeczy, które warto zrobić przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów, nie jest zamknięta, jednak w moim rzeczy, które wymieniłem, są jednymi z najważniejszych, które warto zrobić, aby bardziej świadomie podjąć tak ważną decyzję.

Zresztą, sami powiedzcie – skąd czerpiecie informacje o danym kierunku studiów? Jaki research zrobiliście przed podjęciem decyzji o wyborze danego kierunku studiów?