Absolwentka informatyki - Wiola

Studia informatyczne - czy warto ukończyć, by być programistą?

Spis treści

Chcąc rozpocząć swoją karierę w IT, na pewno zastanawiasz się, czy studia informatyczne są niezbędne, aby zostać programistą. W końcu często bywa tak, że sam dyplom jest jedynie papierkiem, który nie zawsze idzie w parzy z umiejętnościami, które powinno się nabyć w trakcie studiów. 

W ramach "Kierunkowskazu Kariery" miałem okazję porozmawiać z Wiolą, która aktualnie studiuje informatykę na Politechnice Warszawskiej, a tytuł inżyniera w dziedzinie automatyki i robotyki uzyskała na Politechnice Wrocławskiej. Swoją drogą, Wiola w trakcie naszej rozmowy odnosi się do tego czy według niej ważniejszy jest "papier" czy umiejętności.

Rozmowa z absolwentką informatyki - Wiolą

Czasem pojawia się to poczucie, że  kurcze, uczę się czegoś, z czego nie skorzystam, bo już wiem, że są nowsze technologie.
Absolwentka informatyki - Wiola
Absolwentka informatyki - Wiola

W trakcie rozmowy Wiola odniosła się do pewnego stereotypu dotyczącego programistów, a także "sporu" w nazewnictwie różnych profesji:

Teraz tak to wyewoluowało, że jak się na "programistę" powie  "informatyk", to już to bywa pewnego rodzaju obrazą. Często też można usłyszeć, że programista naprawi Ci komputer. 

Wiola przekazała także wskazówkę dla osób, które chcą rozpocząć studia informatyczne:

To, co bym poleciła, to zapoznanie się z programem studiów. [...] kierowałabym wszystkich do rozmowy, ponieważ mi takiej wiedzy brakowało. Mi takiej wiedzy brakowało, żeby po prostu z kimś rzetelnie porozmawiać. Myślę, że wtedy łatwiej ukierunkować się.

Jakie Studia Wybrać? Rozwiąż QUIZ!

Po zapoznaniu się z poniższą treścią dowiesz się o:

 • motywach wyboru informatyki przez mojego gościa;
 • oczekiwaniach mojego gościa wobec studiów;
 • przedmiotach, których możesz spodziewać się, studiując informatykę;
 • procesie rekrutacji na informatykę;
 • tym, jak w praktyce wygląda studiowanie informatyki (co się podobało, a co nie podobało się mojemu gościowi w studiowaniu);
 • miłych zaskoczeniach i wielkich rozczarowaniach w trakcie studiowania;
 • dodatkowych aktywnościach, które mój gość wykonywał, studiując informatykę;
 • możliwych miejscach pracy po ukończeniu informatyki.
Informatyka - Kierunkowskaz Kariery
Informatyka - Kierunkowskaz Kariery

  Poruszyliśmy także kwestię zarobków wśród programistów:

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że branża IT jest znana z tego, że zarobki są dosyć wysokie. [...] sufit jest pojęciem względnym. I to 15k to myślę, że to jest taka "średnia".

Więcej o zarobkach wśród absolwentów informatyki przeczytasz tutaj.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania całej rozmowy z Wiolą. Myślę, ze warto poświęcić ten czas na to, aby zapoznać się z odczuciami osoby, która wie, jak studiowanie i praca w branży IT wygląda "od środka". Jest to dość niewielka inwestycja w porównaniu do potencjalnego niezadowolenia z kierunku studiów i pracy w czasie kolejnych kilku(nastu) lat.

Lista poruszonych tematów:

00:00 Zapowiedź
02:18 Skąd u Ciebie pasja do informatyki?
04:59 Jakie wyobrażenie miałaś miałaś o automatyce i robotyce?
08:39 Czy miałaś okazję pracować w pracy?
10:29 Informatyka w liceum
12:47 Dlaczego wybrałaś informatykę na Politechnice Warszawskiej?
15:03 Staż jako tester automatyczny
16:41 Czy miałaś jakieś wyobrażenie o studiowaniu informatyki?
19:07 Zakres materiału na studiach
20:21 Czy studiowanie jest niezbędne, by pracować w branży?
22:09 Kim jest deweloper?
23:43 Czym dokładnie się zajmujesz? Full Stack Developer
26:26 Dzień pracy dewelopera
29:36 Technologie używane na uczelniach // studiowanie informatyki
34:20 Ile jest kobiet w branży IT?
36:20 Zarobki w branży IT
36:45 Bootcampy
38:28 Predyspozycje, by być programistą
40:14 Ciągłość kształcenia
42:30 Czy jesteś zadowolona z wyboru tej ścieżki?
45:27 Praca w IT za granicą
47:40 Zarobki programistów
51:37 Popularność informatyki
54:44 Programowanie w dinozaurach
57:20 Program studiów na informatyce


Popularność informatyki. Ile osób chce studiować informatykę?

Zebrałem dla Ciebie informacje, które mogą Cię zainteresować, jeśli rozważasz studiowanie informatyki.

Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery
Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery

W roku akademickim 2020/2021 informatyka była najbardziej popularnym kierunkiem w Polsce z liczbą chętnych na poziomie 33 687 kandydatów!

Średnio na informatykę starało się dostać poniżej 4 studentów na jedno miejsce. Dla porównania, na inny kierunek posiadający "informatyka" w nazwie - informatkę i systemy inteligentne - chciało się dostać 11,7 studentów na jedno miejsce.

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od uczelni liczby te mogą się znacząco różnić i na niektórych uczelniach liczba chętnych może być znacznie wyższa lub niższa. Na przykład, w przypadku Politechniki Warszawskiej w roku akademickim 2019/20, na informatykę chciało się dostać 9 studentów na jedno miejsce.

Jeśli chciałbyś samodzielnie sprawdzić popularność wybranego kierunku studiów na dowolnej uczelni, zobacz mój film, w którym pokazuję, jak krok po kroku to zrobić.

Gdzie najlepiej studiować informatykę?

Według rankingu przygotowanego przez Perspektywy cztery najlepsze, publiczne uczelnie posiadające informatykę (kierunek inżynierski) w swojej ofercie to:

 • Uniwersytet Warszawski,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
 • Politechnika Wrocławska,
 • Politechnika Poznańska.

Warto zapoznać się z metodologią rankingu. Link to artykułu opisującego metodologię.

Ile zarabiają absolwenci informatyki?

Aby porównać uczelnie posiadające informatykę w swojej ofercie, warto zajrzeć na ogólnopolski system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych. Na tej stronie można porównać uczelnie i poszczególne kierunki.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych

Mediana średnich miesięcznych zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu absolwentów informatyki czterech wymienionych poprzednio uczelni kształtuje się następująco:

 • 8234 zł po ukończeniu informatyki na Politechnice Warszawskiej,
 • 8962 zł po AGH w Krakowie,
 • 6522 zł po Politechnice Wrocławskiej,
 • 6276 zł po Politechnice Poznańskiej.

Mediana to wartość środkowa, czyli w tym przypadku połowa absolwentów zarabiała mniej, a połowa więcej niż podana wartość. Statystyki sporządzono na podstawie danych absolwentów, którzy studiowali stacjonarnie oraz uzyskali dyplom w 2018 roku, ukończywszy drugi stopień studiów.

Jeżeli jesteś zainteresowany pełnym raportem lub studiowaniem informatyki na innej uczelni, zachęcam Cię do samodzielnego sprawdzenia zarobków w bazie.

Czego będziesz się uczył na informatyce?

Przed rozpoczęciem studiowania warto zapoznać się z programem studiów, w którym można sprawdzić, jakie przedmioty pojawią się w toku studiów. Pokażę Ci jak to zrobić na przykładzie Politechniki Warszawskiej, gdyż tam studiuje Wiola. W swojej wyszukiwarce wpisz nazwę uczelni oraz kierunku, którym jesteś zainteresowany oraz "program studiów", na przykład „Politechnika Warszawska informatyka program studiów”.

Wykorzystując ten schemat, bez problemu dotrzesz do programu studiów dowolnej uczelni, posiadającej informatykę w swojej ofercie.

Przykładowe przedmioty, których będziesz się uczył na pierwszym roku informatyki na Politechnice Warszawskiej:

 • Matematyka (analiza matematyczna, matematyka konkretna)
 • Architektura komputerów i sprzęt komputerowy (podstawy techniki cyfrowej, architektura komputerów, wstęp do automatyki, elektroniki i telekomunikacji)
 • Metody wytwarzania oprogramowania (podstawy informatyki i programowania, projekt zespołowy pierwszy, programowanie obiektowe)
 • Podstawy informatyki (algorytmy i struktury danych, sieci komputerowe)
 • Przedmioty ekonomiczno-społeczne

Zachęcam Cię do zapoznania się z całością programu studiów, aby być świadomym tego, czego będziesz się uczyć w toku studiów.

Bezrobocie wśród absolwentów informatyki

W trakcie podejmowania decyzji dotyczącej rozpoczęcia studiów informatycznych warto zastanowić się, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na świadczone usługi na rynku pracy w przyszłości. Z ogólnopolskiego raportu Barometr Zawodów można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z rynkiem pracy dla absolwentów informatyki.

Według autorów badania, do grupy "projektanci i administratorzy baz danych, programiści" należą poniższe zawody:

 • specjalista do spraw doskonalenia i rozwoju aplikacji
 • projektanci aplikacji sieciowych i multimediów
 • programiści aplikacji
 • specjalista systemów rozpoznawania mowy
 • projektanci i administratorzy baz danych

Poniższa mapa pokazuje relację pomiędzy dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców. Niebieski kolor oznacza, że na rynku znajduje się zbyt dużo projektantów  i administratorów baz danych oraz programistów, a pomarańczowy, że występuje na nich duże zapotrzebowanie.

Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - projektanci i administratorzy baz danych, programiści
Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - projektanci i administratorzy baz danych, programiści

Powyższa mapa tworzona jest na podstawie danych, które pochodzą od pracowników powiatowych urzędów pracy oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Poniżej przedstawiam komentarze poszczególnych powiatowych urzędów pracy dotyczących zapotrzebowania na projektantów i administratorów baz danych oraz programistów na ich obszarze działalności. Według mnie jest to perełka, z którą przyszły student informatyki powinien się zaznajomić. Komentarze pokazują obszary, w których notuje się deficyt pracowników oraz przedstawiają przyczynę występowania tego stanu. 

Według stanu na 31.12.2018 w Polsce studiowało łącznie 64 550 studentów informatyki. Na rynek pracy co roku dołącza średnio ok. 12 910 absolwentów informatyki, którzy muszą znaleźć zatrudnienie. Niestety, nie wszystkim udaje się znaleźć pracę. Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące bezrobocia wśród projektantów i administratorów baz danych oraz programistów w rozbiciu na największe miasta w Polsce.

Należy pamiętać, że dane uwzględniają wszystkich pracowników znajdujących się na rynku pracy, bez podziału na wiek. Dane przedstawiają stan na koniec I półrocza 2020 r.

Bezrobocie wśród projektantów i administratorów baz danych oraz programistów
MiejsceZarejestrowani bezrobotni ogółemDługotrwale bezrobotni
Polska805187
Warszawa7320
Kraków3613
Łódź266
Wrocław356
Poznań100
Gdańsk276
Szczecin71
Bydgoszcz41
Lublin84
Białystok61
Osoba długotrwale bezrobotna to osoba:
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy (w przypadku osób poniżej 25 roku życia),
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (w przypadku osób powyżej 25 roku życia).

Jeżeli po przeczytaniu tego artykuł masz jakiekolwiek pytania, napisz na Grupie Pomoc w wyborze kierunku studiów.