Absolwentka budownictwa - Dominika

Budownictwo - studia. Skończyłam budownictwo. Pracuję na budowie.

Studia budowlane są jednymi z najbardziej popularnych kierunków studiów w Polsce. W roku akademickim 2020/2021 znajdowały się na dziewiątym miejscu w rankingu na najbardziej oblegane kierunki studiów z liczbą chętnych na poziomie 11 867 kandydatów.

Na pewno wielu z Was zastanawia się, jak w praktyce wygląda studiowanie budownictwa. Być może wahacie się pomiędzy budownictwem a architekturą. W takim wypadku warto dowiedzieć się, jak wygląda studiowanie architektury. W przeszłości miałem okazję porozmawiać z dwoma absolwentami architektury, którzy opowiedzieli o ich kierunku studiów, pracy w zawodzie oraz o różnicy pomiędzy budowlańcami a architektami.

Spis treści

Rozmowa z absolwentką budownictwa - Dominiką

W mojej rozmowie z Dominiką, absolwentką budownictwa, miałem okazję porozmawiać o tym, jakie były jej pierwsze wrażenia dotyczące studiów, jak wyglądają praktyki studenckie, jak wygląda zdobycie uprawnień budowlanych bez ograniczeń oraz jakie są zarobki absolwentów budownictwa. Dominika opisała także przykładowe czynności, które należą do obowiązków na stanowisku "inżyniera budowy".

W trakcie rozmowy z Dominiką byłem bardzo ciekaw tego, jakie były jej pierwsze wrażenia związane z przedmiotami, które pojawiły się na budownictwie. 

Moje pierwsze odczucia były takie, że to w ogóle nie jest to, czego chciałam się uczyć, ale dam radę. [...] nagle się okazało, że te wszystkie przedmioty, na które kładziono największy nacisk, czyli na przykład "wytrzymałość materiałów", kompletnie się nam nie przydaje.
Absolwentka budownictwa - Dominika
Absolwentka budownictwa - Dominika

Przed nagraniem odcinka zastanawiałem się także, jaki jest stosunek kobiet i mężczyzn na budownictwie. Okazało się, że na uczelni Dominiki ilość kobiet i mężczyzn była zbliżona. Zdziwiło mnie jednak (a może nie zdziwiło), nastawienie niektórych prowadzących do kobiet na politechnice.

Jeden wykładowca potrafił wprost powiedzieć na wykładzie, że on nie wie, co tutaj robią kobiety, one powinny być przy garach.

 

Po zapoznaniu się z poniższą treścią dowiesz się o:

 • motywach wyboru budownictwa przez Dominikę;
 • oczekiwaniach mojego gościa wobec studiów;
 • przedmiotach, których możesz spodziewać się, studiując budownictwo;
 • procesie rekrutacji na budownictwo;
 • tym, jak w praktyce wygląda studiowanie budownictwa (co się podobało, a co nie podobało się mojemu gościowi w studiowaniu);
 • miłych zaskoczeniach i wielkich rozczarowaniach w trakcie studiowania;
 • dodatkowych aktywnościach, które mój gość wykonywał, studiując budownictwo;
 • możliwych miejscach pracy po ukończeniu budownictwa.
Budownictwo - Kierunkowskaz Kariery
Budownictwo - Kierunkowskaz Kariery

Bardzo dobrze omówiliśmy kwestię przydatności przedmiotów, które pojawiają się na budownictwie. Z przeprowadzonej rozmowy wynika, że większość nauczanych przedmiotów jest niestety nieprzydatna. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza gdzieś jednak się przydaje, na przykład na zupełnie odmiennym stanowisku.

Ale do czego ta wiedza ze studiów, którą zdobyłaś, się przydaje?

- Do niczego, tak w skrócie. [...] Uczą czegoś, czego uczono 20 lat temu, a jednak budownictwo się zmienia.

Omówiliśmy także kwestię zarobków, na które mogą liczyć absolwenci budownictwa. Gdy Dominika szukała swojej pierwszej pracy kilka lat temu, nie mogła liczyć na satysfakcjonujące zarobki. Więcej o zarobkach wśród absolwentów budownictwa znajdziesz w sekcji o zarobkach.

Ale taka kadra, takie wszystko, tyle możliwości, no to proponujemy Pani 2 200 zł.

Poruszyliśmy także kwestię czasu pracy w przypadku, gdy chce się pracować na budowie (osobną kwestią jest praca w biurze, wiadomo także, że w różnych firmach ilość przepracowanych godzin może być różna). Okazuje się, że pracując w branży budowlanej, trzeba się liczyć z czasem pracy dużo większym niż ośmiogodzinny. 

O tych i wielu innych rzeczach możesz usłyszeć w rozmowie, którą przeprowadziłem z Dominiką. Serdecznie zapraszam do przesłuchania całej rozmowy - pojawia się w niej mnóstwo wątków, których warto być świadomym przed wybraniem tego kierunku studiów.

Lista poruszonych tematów:

00:00 Zapowiedź
00:58 Dlaczego zdecydowałaś się studiować budownictwo?
04:21 Czy zastanawiałaś się nad innym kierunkiem studiów?
08:20 Czy idąc na budownictwo, trzeba zdawać rozszerzoną fizykę i matematykę?
11:39 Które przedmioty na studiach podobały Ci się najbardziej, a które najmniej?
15:05 Jak wyobrażałaś sobie studiowanie budownictwa?
16:24 Kim byli prowadzący na Twojej uczelni?
17:49 Czym się zajmuje inżynier budowy?
25:12 Szczeble kariery po budownictwie
26:40 Zarobki po budownictwie
30:54 Popularność budownictwa - czy dużo osób odpada?
33:14 Jakie były Twoje pierwsze odczucia na studiach?
35:38 Czy wiedza ze studiów przydaje się w praktyce?
38:45 Czy żałujesz, że wybrałaś budownictwo?
39:45 Jak może wyglądać praca po budownictwie?
42:19 Dlaczego nie poszłaś na magisterkę z budownictwa?
45:17 Gdzie pracują Twoi znajomi po budownictwie?
46:27 Kobiety w budownictwie
49:11 Praktyki studenckie
51:59 Podsumowanie rozmowy


Popularność budownictwa. Ile osób chce studiować budownictwo?

Zebrałem dla Ciebie informacje, które mogą Cię zainteresować, jeśli rozważasz studiowanie budownictwa.

Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery
Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery

W roku akademickim 2020/2021 budownictwo było dziewiątym najbardziej popularnym kierunkiem w Polsce z liczbą chętnych na poziomie 11 867.

Średnio na budownictwo starało się dostać poniżej 4 studentów na jedno miejsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od uczelni liczby te mogą się znacząco różnić i na niektórych uczelniach liczba chętnych może być znacznie wyższa lub niższa. W przypadku Politechniki Wrocławskiej, uczelni mojego gościa, w roku akademickim 2019/20, na budownictwo chciało się dostać ok. 1,4 studentów na jedno miejsce.

Jeśli chciałbyś samodzielnie sprawdzić popularność wybranego kierunku studiów na dowolnej uczelni, zobacz mój film, w którym pokazuję, jak krok po kroku to zrobić.

Gdzie najlepiej studiować budownictwo?

Według rankingu przygotowanego przez Perspektywy cztery najlepsze, publiczne uczelnie posiadające budownictwo w swojej ofercie to:

 • Politechnika Warszawska
 • Politechnika Wrocławska
 • Politechnika Śląska
 • Politechnika Gdańska

Warto zapoznać się z metodologią rankingu. Link to artykułu opisującego metodologię.

Ile zarabiają absolwenci budownictwa?

Aby porównać uczelnie posiadające budownictwo w swojej ofercie, warto zajrzeć na ogólnopolski system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych. Na tej stronie można porównać uczelnie i poszczególne kierunki.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych

Mediana średnich miesięcznych zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu absolwentów budownictwa czterech wymienionych poprzednio uczelni kształtuje się następująco:

 • 4852 zł po ukończeniu budownictwa na Politechnice Warszawskiej,
 • 3497 zł po Politechnice Wrocławskiej,
 • 3290 zł po Politechnice Śląskiej,
 • 3981 zł po Politechnice Gdańskiej.

Mediana to wartość środkowa, czyli w tym przypadku połowa absolwentów zarabiała mniej, a połowa więcej niż podana wartość. Statystyki sporządzono na podstawie danych absolwentów, którzy studiowali stacjonarnie oraz uzyskali dyplom w 2018 roku, ukończywszy drugi stopień studiów.

Jeżeli jesteś zainteresowany pełnym raportem lub studiowaniem budownictwa na innej uczelni, zachęcam Cię do samodzielnego sprawdzenia zarobków w bazie.

Czego będziesz się uczył na budownictwie?

Przed rozpoczęciem studiowania warto zapoznać się z programem studiów, w którym można sprawdzić, jakie przedmioty pojawią się w toku studiów. Pokażę Ci jak to zrobić na przykładzie Politechniki Wrocławskiej, gdyż tam studiowała Dominika. W swojej wyszukiwarce wpisz nazwę uczelni oraz kierunku, którym jesteś zainteresowany oraz "program studiów", na przykład „Politechnika Wrocławska budownictwo program studiów”.

Wykorzystując ten schemat, bez problemu dotrzesz do programu studiów dowolnej uczelni, posiadającej budownictwo w swojej ofercie.

Przykładowe przedmioty, których będziesz się uczył na pierwszym roku budownictwa na Politechnice Wrocławskiej:

 • Algebra z geometrią analityczną.
 • Analiza matematyczna 1
 • Fizyka 1
 • Rysunek techniczny
 • Technologie informacyjne
 • Chemia materiałów budowlanych
 • Geometria wykreślna
 • Analiza matematyczna 2
 • Fizyka 2
 • Mechanika ogólna
 • Geologia inżynierska
 • Geodezja
 • Materiały budowlane

Zachęcam Cię do zapoznania się z całością programu studiów, aby być świadomym tego, czego będziesz się uczyć w toku studiów.

Bezrobocie wśród absolwentów budownictwa

W trakcie podejmowania decyzji dotyczącej rozpoczęcia studiów na kierunku budownictwo warto zastanowić się, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na świadczone usługi na rynku pracy w przyszłości. Z ogólnopolskiego raportu Barometr Zawodów można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z rynkiem pracy dla absolwentów budownictwa.

Jedną z grup zawodowych, która w moim odczuciu odpowiada zawodowi, który można wykonywać po ukończeniu studiów, jest "inżynier budownictwa".

Według autorów badania, do grupy "inżynierowie budownictwa" należą poniższe zawody:

 • inżynierowie budownictwa
 • inżynier technologii betonów

Poniższa mapa pokazuje relację pomiędzy dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców. Niebieski kolor oznacza, że na rynku znajduje się zbyt dużo inżynierów budownictwa, a pomarańczowy, że występuje na nich duże zapotrzebowanie.

Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - inżynierowie budownictwa
Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - inżynierowie budownictwa

Powyższa mapa tworzona jest na podstawie danych, które pochodzą od pracowników powiatowych urzędów pracy oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Polecam także samodzielne sprawdzenie w bazie danych dotyczących zawodów "inspektorzy nadzoru budowlanego" oraz "kierownicy budowy"

Poniżej przedstawiam komentarze poszczególnych powiatowych urzędów pracy dotyczących zapotrzebowania na inżynierów budownictwa na ich obszarze działalności. Według mnie jest to perełka, z którą przyszły student budownictwa powinien się zaznajomić. Komentarze pokazują obszary, w których notuje się deficyt pracowników oraz przedstawiają przyczynę występowania tego stanu. 

Według stanu na 31.12.2018 w Polsce studiowało łącznie 27 424 studentów budownictwa. Na rynek pracy co roku dołącza średnio ok. 5 485 absolwentów budownictwa, którzy muszą znaleźć zatrudnienie. Niestety, nie wszystkim udaje się znaleźć pracę. Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące bezrobocia wśród inżynierów budownictwa w rozbiciu na największe miasta w Polsce.

Należy pamiętać, że dane uwzględniają wszystkich pracowników znajdujących się na rynku pracy, bez podziału na wiek. Dane przedstawiają stan na koniec II półrocza 2020 r.

Bezrobocie wśród inżynierów budownictwa
MiejsceZarejestrowani bezrobotni ogółemDługotrwale bezrobotni
Polska1434441
Warszawa

57

17
Kraków4423
Łódź217
Wrocław4314
Poznań275
Gdańsk198
Szczecin246
Bydgoszcz95
Lublin3511
Białystok5022
Osoba długotrwale bezrobotna to osoba:
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy (w przypadku osób poniżej 25 roku życia),
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (w przypadku osób powyżej 25 roku życia).

Jeżeli po przeczytaniu tego artykuł masz jakiekolwiek pytania, napisz na Grupie Pomoc w wyborze kierunku studiów.