Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia

Rekrutacja na studia - krok po kroku - checklista

Spis treści

Od dzisiaj (1 czerwca) na wielu uczelniach wyższych można przesyłać zgłoszenia rekrutacyjne na studia. O czym warto pamiętać przed wysłaniem takiego zgłoszenia na dany kierunek studiów?

Lista poruszonych tematów:

00:00 Rekrutacja na studia
00:09 Sprawdź swoje predyspozycje zawodowe
00:45 Obejrzyj film o programach studiów, zarobkach absolwentów oraz niewłaściwych wyborach
00:54 Sprawdź, czy rekrutacja jest już otwarta
01:06 Zajrzyj na strony internetowe rekrutacji
01:37 Czy można rekrutować bez wyników matur?
01:56 Czy wyniki matur są pobierane automatycznie?
02:20 Jak obliczyć punkty rekrutacyjne?
02:36 Gdzie i kiedy składać dokumenty?

Przed wyborem kierunku studiów sprawdź, czy jest on zgodny z Twoimi predyspozycjami zawodowymi.

W Internecie można znaleźć wiele narzędzi, które badają takie predyspozycje. Ja wybrałem dwa, które w mojej opinii warto wykonać. Nie oszukujmy się – wykonanie takiego prostego testu nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jakie studia wybrać”, jednak rozwiązując taki test, zastanowisz się, w czym czujesz się dobrze, jakie masz mocne strony i jakie aktywności lubisz wykonywać. Wiedza dotycząca tego, jakie masz predyspozycje zawodowe może ułatwić Ci wybór właściwego kierunku studiów.

Terminy rozpoczęcia rekrutacji większości popularnych uczelni znajdują się na mojej stronie oraz na grupie Pomoc w wyborze kierunku studiów.

Zapoznaj się z informacjami na stronach rekrutacji

Każda uczelnia ma swój własny system rekrutacji i warto zapoznać się z informacjami, które są zamieszczone na stronie internetowej. W razie wątpliwości nie szukaj informacji na mojej grupie lub w komentarzach pod tym wpisem – zadzwoń lub napisz maila do działu rekrutacji, aby mieć pewność, że pozyskane informacje są rzetelne.

Pod ostatnim filmem pojawiło się kilka ogólnych pytań, na które jestem w stanie odpowiedzieć:

 

Czy można się rekrutować jeszcze bez wyników matur?

Wyniki matur będą dostępne dopiero 5 lipca. Wszystkie uczelnie do tego czasu będą mieć otwartą rekrutację, a to oznacza, że można aplikować, nie znając jeszcze swoich maturalnych wyników. Z tym wiąże się także kolejne pytanie:

Czy uniwersytety same pobierają maturalne wyniki, czy trzeba je samodzielnie dodać?

Każda uczelnia ma swój własny system - przykładowo, na UE we Wrocławiu wyniki zostaną pobrane z Krajowego Rejestru Matur przez uczelnię (jeśli Kandydat wyraził na to zgodę), a na UE w Poznaniu wyniki trzeba uzupełnić samodzielnie. Najlepiej nie zwlekać i zrobić to w dniu otrzymania wyników.

Jak obliczyć punkty rekrutacyjne na daną uczelnię?

W Internecie można się spotkać z różnymi kalkulatorami punktów, jednak ja jestem zwolennikiem sprawdzania u źródła. Na stronach internetowych rekrutacji są szczegółowe informacje dotyczące obliczania punktów rekrutacyjnych.

Gdzie składać kopię dokumentów?

Kilka dni po ogłoszeniu wyników maturalnych nastąpi ustalenie progów punktowych i zakwalifikowanie kandydatów. W systemie rekrutacyjnym będzie widoczna informacja o tym, czy zostało się przyjętym na studia, a jeśli tak, to gdzie i w jakim terminie należy dostarczyć oryginały dokumentów.

Na jaki kierunek studiów się wybierasz?

Napisz w komentarzu, na jaki kierunek studiów i na jakiej uczelni się wybierasz.

Jeśli macie więcej pytań dotyczących rekrutacji, dajcie mi znać, ja postaram się zrobić zbiorczy QA z odpowiedziami.