Absolwentka zarządzania i inżynierii produkcji - Katerina

Zarządzanie i inżynieria produkcji - O tym na studiach Ci nie powiedzą

Zarządzanie i inżynieria produkcji jest jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów w Polsce. W roku akademickim 2020/2021 znajdowały się na czternastym miejscu w rankingu na najbardziej oblegane kierunki studiów z liczbą chętnych na poziomie 18 679 kandydatów.

Wybierając się na zarządzanie i inżynierię produkcji, na pewno jesteście zainteresowani tym, jak ten kierunek studiów wygląda. Jeśli dobrze poszukaliście, na pewno dotarliście do programu studiów na uczelni, która oferuje ten kierunek studiów.

W ramach Kierunkowskazu Kariery miałem okazję porozmawiać z absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji, która ukończyła pierwszy stopień tych studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym, jednak nie zdecydowała się na kontynuację tego kierunku na magisterce. O powodach, dla których zdecydowała się wybrać inną ścieżkę kariery, dowiecie się z rozmowy, którą przeprowadziłem (rozmowa znajduje się poniżej).

Spis treści

Rozmowa z absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji - Kateriną

Razem z Kateriną mieliśmy porozmawiać o tym, co skłoniło ją do tego, by rozpocząć studia inżynierskie, o jej nastawieniu do chemii, jej pierwszych wrażeniach na uczelni oraz o powodach, dla których zdecydowała się przebranżowić i rozpocząć studia finansów i rachunkowości na drugim stopniu studiów.

Nazwa studiów wskazuje, że oprócz INŻYNIERII PRODUKCJI, na studiach naucza się o zarządzaniu. Mogłoby się wydawać, że pierwszeństwo w nazwie określa pewien priorytet, jednak z relacji Kateriny wynika, że:

Trochę te przedmioty z zarządzania, miałam wrażenie, że były na doczepkę. [...] nie mam aż takiej super wiedzy, którą wyniosłam po tych przedmiotach z zarządzania. 
Absolwentka zarządzania i inżynierii produkcji - Katerina
Absolwentka zarządzania i inżynierii produkcji - Katerina

Rozmawialiśmy także o tym, jak wyglądają poszczególny zajęcia na studiach. Katerina w trakcie rozmowy zdradza wiele ciekawych historii, które miała okazję przeżyć na studiach (na przykład wkładanie ręki do ciekłego azotu, czy mrożenie całych kwiatów), jednak na potrzeby niniejszego artykułu warto wspomnieć o kartkówkach - wejściówkach, które prowadzący mieli w zwyczaju organizować:

Oczywiście była kartkóweczka - wejściówka była na każdych zajęciach z laboratorium, bo inaczej nie jesteś dopuszczony do zajęć. No jak nic nie umiesz, to co Ty będziesz tam robił.

 

Po zapoznaniu się z poniższą treścią dowiesz się o:

 • motywach wyboru zarządzania i inżynierii produkcji przez Katerinę;
 • oczekiwaniach mojego gościa wobec studiów;
 • przedmiotach, których możesz spodziewać się, studiując zarządzanie i inżynierię produkcji;
 • procesie rekrutacji na zarządzanie i inżynierię produkcji;
 • tym, jak w praktyce wygląda studiowanie zarządzania i inżynierii produkcji (co się podobało, a co nie podobało się mojemu gościowi w studiowaniu);
 • miłych zaskoczeniach i wielkich rozczarowaniach w trakcie studiowania;
 • dodatkowych aktywnościach, które mój gość wykonywał, studiując zarządzanie i inżynierię produkcji;
 • możliwych miejscach pracy po ukończeniu zarządzania i inżynierii produkcji.
Zarządzanie i inżynieria produkcji - Kierunkowskaz Kariery
Zarządzanie i inżynieria produkcji - Kierunkowskaz Kariery

Katerina w trakcie studiów odbyła także dwa staże, w których miała okazję sprawdzić, czy wykonywana w przyszłości praca spełni jej oczekiwania:

Otwieranie jakiejś tam kadzi i to piwo się wylewa - no to średnio mi ufali, żebym robiła takie rzeczy. [...] czego na przykład nie powiedziano nam na studiach, ale taka rzeczy, trzeba do tego się przygotować. Praca w laboratorium to praca, której nie wybierasz na godziny, przynajmniej w halach produkcyjnych. Ta pani pracowała w nocy. [...] za pół godziny muszę to wyciągnąć, muszę szybko zrobić jakąś mikrobiologię i jeszcze szybko zrobić sprawozdania. O! I jeszcze o tym się nie mówi! Jest tak dużo pisania!

Po trzech i pół roku studiowania, odbyciu staży i zdobyciu tytułu inżyniera Katerina miała pewną refleksję:

Trzy i pół roku trwała ta inżynierka - skończyłam ją i miałam takie myśli: "kurczę, nie chcę iść na to na magisterkę, nie chcę".


O tych i wielu innych wątkach możecie posłuchać w całej rozmowie, którą znajdziecie poniżej. Serdecznie zapraszam do przesłuchania całej rozmowy - pojawia się w niej mnóstwo wątków, których warto być świadomym przed wybraniem tego kierunku studiów.

Lista poruszonych tematów:

00:00 Zapowiedź
01:15 Dlaczego wybrałaś zarządzanie i inżynierię produkcji?
05:05 Czy ZIP jest bardziej ekonomicznym czy inżynieryjnym kierunkiem?
08:47 Czego się uczy na zarządzaniu i inżynierii produkcji?
11:30 Inżynieria produkcji, ale produkcji czego? Przedmioty na studiach
19:55 Praktyki na studiach
28:38 Specjalność chemiczna a żywnościowa // co można robić po studiach
32:52 Ścieżki kariery po zarządzaniu i inżynierii produkcji
38:02 Potrzeba ciągłego uczenia się
40:59 Co Cię zaskoczyło na studiach?
41:38 Dlaczego zdecydowałaś się zmienić kierunek studiów?
46:58 Koła naukowe na studiach // ciekawe przedmioty na studiach
53:37 Co Ci się nie podobało w studiowaniu zarządzania i inżynierii produkcji?
57:33 Trudność studiów
01:02:56 Podsumowanie rozmowy


Popularność zarządzania i inżynierii produkcji. Ile osób chce studiować zarządzanie i inżynierię produkcji?

Zebrałem dla Ciebie informacje, które mogą Cię zainteresować, jeśli rozważasz studiowanie zarządzania i inżynierię produkcji.

Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery
Przemek Stadnik - twórca i prowadzący Kierunkowskazu Kariery

W roku akademickim 2020/2021 zarządzanie i inżynieria produkcji była czternastym najbardziej popularnym kierunkiem w Polsce z liczbą chętnych na poziomie 8 679.

Średnio na zarządzanie i inżynierię produkcji starało się dostać poniżej 4 studentów na jedno miejsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w zależności od uczelni liczby te mogą się znacząco różnić i na niektórych uczelniach liczba chętnych może być znacznie wyższa lub niższa. Na przykład, w przypadku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w roku akademickim 2019/20, na zarządzanie i inżynierię produkcji chciało się dostać ok. 2,6 studentów na jedno miejsce.

W przypadku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, uczelni mojego gościa, w roku akademickim 2019/20, na ekonomię chciało się dostać ok. 2,2 studentów na jedno miejsce.

Jeśli chciałbyś samodzielnie sprawdzić popularność wybranego kierunku studiów na dowolnej uczelni, zobacz mój film, w którym pokazuję, jak krok po kroku to zrobić.

Gdzie najlepiej studiować zarządzanie i inżynierię produkcji?

Według rankingu przygotowanego przez Perspektywy cztery najlepsze, publiczne uczelnie posiadające zarządzanie i inżynierię produkcji w swojej ofercie to:

 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Politechnika Poznańska
 • Politechnika Wrocławska

Warto zapoznać się z metodologią rankingu. Link to artykułu opisującego metodologię.

Ile zarabiają absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji?

Aby porównać uczelnie posiadające zarządzanie i inżynierię produkcji w swojej ofercie, warto zajrzeć na ogólnopolski system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych. Na tej stronie można porównać uczelnie i poszczególne kierunki.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych

Mediana średnich miesięcznych zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji czterech wymienionych poprzednio uczelni kształtuje się następująco:

 • 5602 zł po ukończeniu zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej,
 • 3773 zł po AGH,
 • 4033 zł po Politechnice Poznańskiej,
 • 3825 zł po Politechnice Wrocławskiej.

Mediana to wartość środkowa, czyli w tym przypadku połowa absolwentów zarabiała mniej, a połowa więcej niż podana wartość. Statystyki sporządzono na podstawie danych absolwentów, którzy studiowali stacjonarnie oraz uzyskali dyplom w 2018 roku, ukończywszy drugi stopień studiów.

Jeżeli jesteś zainteresowany pełnym raportem lub studiowaniem zarządzania i inżynierii produkcji na innej uczelni, zachęcam Cię do samodzielnego sprawdzenia zarobków w bazie.

Czego będziesz się uczył na zarządzaniu i inżynierii produkcji?

Przed rozpoczęciem studiowania warto zapoznać się z programem studiów, w którym można sprawdzić, jakie przedmioty pojawią się w toku studiów. Pokażę Ci jak to zrobić na przykładzie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdyż tam studiowała Katerina. W swojej wyszukiwarce wpisz nazwę uczelni oraz kierunku, którym jesteś zainteresowany oraz "program studiów", na przykład „Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zarządzanie i inżynieria produkcji program studiów”. Zwróć uwagę na to, że w dany kierunek studiów może być prowadzony w ramach różnych wydziałów. Wybierz ten, który Cię interesuje.

W przypadku Zarządzania i Inżynierii Produkcji prowadzonej na UE we Wrocławiu mam problem ze znalezieniem aktualnego programu studiów.

W przypadku dostępu do planu studiów / sylabusa na UE Wrocław należy odwiedzić stronę: https://ue.e-sylabus.pl/ForStudents

Wykorzystując ten schemat, bez problemu dotrzesz do programu studiów dowolnej uczelni, posiadającej ekonomię w swojej ofercie.

Przykładowe przedmioty, których będziesz się uczył na pierwszym roku zarządzania i inżynierii produkcji na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu:

 • Finanse
 • Matematyka
 • Prawo
 • Rachunkowość
 • Technologie informacyjne
 • Wprowadzenie do mikroekonomii i makroekonomii
 • Zarządzanie
 • Grafika inżynierska
 • Podstawy fizyki i chemii
 • Chemia nieorganiczna i fizyczna
 • Matematyka dla inżynierów
 • Podstawy maszynoznawstwa
 • Zarządzania produkcją i usługami

Zachęcam Cię do zapoznania się z całością programu studiów, aby być świadomym tego, czego będziesz się uczyć w toku studiów.

Bezrobocie wśród absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji

W trakcie podejmowania decyzji dotyczącej rozpoczęcia studiów na kierunku zarządzania i inżynierii produkcji warto zastanowić się, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na świadczone usługi na rynku pracy w przyszłości. Z ogólnopolskiego raportu Barometr Zawodów można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z rynkiem pracy dla absolwentów ZIPu.

Jedną z grup zawodowych, która w moim odczuciu odpowiada zawodowi, który można wykonywać po ukończeniu studiów, są "specjaliści ds. organizacji produkcji".

Według autorów badania, do grupy "inżynierowie ds. organizacji produkcji" należą poniższe zawody:

 • inżynier normowania pracy
 • inżynier organizacji i planowania produkcji
 • inżynier utrzymania ruchu
 • pozostali inżynierowie do spraw przemysłu i produkcji
 • technik organizacji produkcji
 • planiści produkcyjni
 • główny technolog
 • inżynierowie górnictwa i metalurgii
 • inżynier poligrafii
 • inżynier systemów zabezpieczeń technicznych osób mienia
 • inżynier technologii ceramiki
 • inżynier technologii drewna
 • inżynier technologii przetwórstwa skóry
 • inżynier technologii szkła
 • inżynier włókiennik
 • nanotechnolog (inżynier nanostruktur)
 • specjalista do spraw ergonomii i projektowania form użytkowych
 • specjalista do spraw pakowania i opakowań
 • inżynier procesu malowania
 • technolog – programista obrabiarek
 • inżynier inżynierii materiałowej
 • specjalista do spraw organizacji i rozwoju przemysłu
 • technik utrzymania ruchu
 • technik papiernictwa (s)
 • technik przetwórstwa tworzyw sztucznych
 • technik normowania pracy
 • technik technologii szkła (s)
 • technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych (s)
 • technik włókiennik (s)
 • mistrzowie produkcji w przemyśle przetwórczym
 • technik budowy fortepianów i strojenia fortepianów (s)

Poniższa mapa pokazuje relację pomiędzy dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców. Niebieski kolor oznacza, że na rynku znajduje się zbyt dużo specjalistów ds. organizacji produkcji, a pomarańczowy, że występuje na nich duże zapotrzebowanie.

Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - specjaliści ds. organizacji produkcji
Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - specjaliści ds. organizacji produkcji

Powyższa mapa tworzona jest na podstawie danych, które pochodzą od pracowników powiatowych urzędów pracy oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Polecam także samodzielne sprawdzenie w bazie danych dotyczących innych zawodów.

Poniżej przedstawiam komentarze poszczególnych powiatowych urzędów pracy dotyczących zapotrzebowania na specjalistów ds. organizacji produkcji na ich obszarze działalności. Według mnie jest to perełka, z którą przyszły student ZIPu powinien się zaznajomić. Komentarze pokazują obszary, w których notuje się deficyt pracowników oraz przedstawiają przyczynę występowania tego stanu. 

Według stanu na 31.12.2018 w Polsce studiowało łącznie 20 894 studentów zarządzania i inżynierii produkcji. Na rynek pracy co roku dołącza średnio ok. 4 180 absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji, którzy muszą znaleźć zatrudnienie. Niestety, nie wszystkim udaje się znaleźć pracę. Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące bezrobocia wśród specjalistów ds. organizacji produkcji w rozbiciu na największe miasta w Polsce.

Należy pamiętać, że dane uwzględniają wszystkich pracowników znajdujących się na rynku pracy, bez podziału na wiek. Dane przedstawiają stan na koniec II półrocza 2020 r.

Bezrobocie wśród specjalistów ds. organizacji produkcji
MiejsceZarejestrowani bezrobotni ogółemDługotrwale bezrobotni
Polska2631974
Warszawa

92

37
Kraków9447
Łódź8046
Wrocław4616
Poznań4114
Gdańsk1810
Szczecin276
Bydgoszcz61
Lublin4624
Białystok4523
Osoba długotrwale bezrobotna to osoba:
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy (w przypadku osób poniżej 25 roku życia),
 • bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (w przypadku osób powyżej 25 roku życia).

Jeżeli po przeczytaniu tego artykuł masz jakiekolwiek pytania, napisz na Grupie Pomoc w wyborze kierunku studiów.